Menu

Adopcja kota - formalności

   Przedstawiając proces adopcyjny powinno się wskazać, że w większości przypadków jest tak, że jeżeli ktoś zgłosi się do danego schroniska bądź organizacji oraz wyrazi chęć owej adopcji to powinniśmy przeprowadzić wizytę przedadopcyjną, bowiem pracownicy tejże placówki będzie sprawdzać warunki, w których ma mieszkać potencjalny kot.  Jak to jednak wygląda? Osoby te rozmawiają z rodziną, skutkuje to tym, że pytają się o dzieci bądź  inne zwierzęta. Poza ty należy dokonać analizy się czy kot będzie się klimatyzował w sposób prawidłowy w danym środowisku. 

Można również wskazać, iż są na koty, które jednak niekoniecznie mają ochotę przebywać z najmłodszymi lub nie są w pełni zaprzyjaźnione z czworonogami (psy) bądź zupełnie innymi kotami. Wtedy opiekun placówki doradza potencjalnemu właścicielowi wybór zupełnie innego kota, a co za tym idzie bardziej otwartego oraz przyjaznego. W większości przypadków rodziny wybierają danego kota, ale również zdarza się, że ktoś prosi o pewną radę dotyczącą wyboru naszego nowego zwierzaka. 

   Skutkuje to tym, że zawsze jest to dość wczesna rozmowa z określoną osobą, a co za tym idzie dopiero później wizyta w mieszkaniu, która ma na celu sprawdzenia potencjalnych warunków kota w nowym otoczeniu. Podkreśla się również, iż częstym wymogiem staje się zapewnienie, iż kot nie będzie musiał wychodzić poza ten dom oraz czy drzwi i okna będą na pewno zabezpieczone. Poza tym obowiązkowa staje się również sterylizacja – oczywiście pod warunkiem, iż nie został on przeprowadzony wcześniej.

Przystępując do adopcji należy również odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie: czy po owej adopcji określona fundacja sprawuje jednocześnie pieczę oraz kontrolę nad zwierzęciem oraz rodziną, u której się on znalazł. Fakt jest taki, iż sprawujemy jednocześnie pieczę przez cały czas. Należy przygotować się również na określoną ewentualność. W niektórych sytuacjach zdarza się, iż do adopcji zwierzaka w ogóle nie dochodzi, ponieważ po rozmowie oraz wizycie przedadopcyjnej stwierdzamy, iż dany dom bądź osoba się w zupełności nie nadaje z różnorodnych względów oraz po prostu odmawiamy owej adopcji.