Menu

Jakie rybki wybrać do akwarium?

Musimy mieć świadomość, że przed zakupem zupełnie nowych rybek akwariowych w określonym sklepie zoologicznym należy zatem zapoznać się z chorobami, na które nasze rybki mogą chorować. Wskazuje się, iż bez wątpienia to istotna wiedza dla wszystkich początkujących akwarystów, gdyż nie mogą jedynie polegać na owej uczciwości sprzedawców. Jednocześnie nie ma nic gorszego, jak kupienie chorej ryby, która w niedługim czasie może również przyczynić się do wymarcia akwarium.

Zatem należy zakupić zdrowe ryby, a co za tym również idzie najlepiej również kierować się zasadą  ograniczonego zaufania do naszego sprzedawcy, bowiem jemu zależy na sprzedaży – może być nieobiektywny do stanu ryb. Następnie należy poddać analizie gatunki stadne w zestawieniu z doborem par. Pamiętajmy, iż w chwili zakupienia gatunków stadnych należy jednocześnie nabyć kilkanaście sztuk z poszczególnego gatunku, jednocześnie pamiętając o przewadze naszych samic nad występującymi samcami.   

Bowiem w chwili kupowania poszczególnych ryb żyjących przede wszystkim w parach najlepiej jest, jak wybierzemy owego samca oraz samicę już dobranych. Następnym aspektem jest tak zwane przerybienie akwarium. W żaden sposób nie powinniśmy przesadzać z owym zakupem poszczególnych ryb, a by nie doprowadzić do „przerybienia” naszego akwarium. Wskazuje się bowiem, że ryby muszą mieć możliwość swobodnego pływania, a co za tym dzie powinny mieć również odpowiednią ilość swoich kryjówek.

Podkreślając ogólnie przyjmuje się, iż na jedną dorosłą, o średniej wielkości rybę musi przypadać niespełna sześć litrów dostępnej wody. Zatem powinniśmy pamiętać, iż owe elementy dekoracyjne zajmują zbyt dużo miejsca w akwarium, w związku z czym przy kalkulacjach trzeba jednocześnie odjąć owy litraż zajmowany jednocześnie przez owe elementy. Bardzo ważną kwestią jest, że wymagania naszych ryb muszą być ściśle spełnione w tymże akwarium. W związku z czym wybierając te ryby do akwarium zawsze kierujemy się owymi wymaganiami, jak i również sposobem rozmnażania oraz zachowania. Dzieje się to jednak w zależności od dostępnej pojemności naszego akwarium.