Jak ochronić pieniądze przed szalejącą inflacją?

Nie da się ukryć, że obecnie inflacja bije swoje historyczne rekordy. Jak łatwo się więc domyślić, trzymanie pieniędzy w banku, przy praktycznie zerowym oprocentowaniu nie ma najmniejszego sensu, a oprocentowania lokat, nie mają zbyt dużych szans na wzrost. Wobec tego w co inwestować, by uchronić pieniądze przed inflacją?

Aktywne zarządzanie finansami- nieruchomości, złoto a może bitcoin?

Jednym z najlepszych sposobów na ochronę swoich oszczędności przed inflacją jest oczywiście aktywne zarządzanie. W ciągu ostatnich kilku lat to właśnie inwestycje w złoto, a także w nieruchomości prezentowały się dość dobrze nawet w obliczu rosnącej inflacji. Warto również wspomnieć o bitcoine, jednak bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia inwestycja ta może nieść za sobą zbyt duże ryzyko. Warto zaznaczyć, że inwestycje te ochronią przed spadkiem wartości pieniądza, jednak warto się przygotować na to, że nie muszą one dawać stuprocentowej gwarancji na znaczne pomnożenie oszczędności. Co więcej, zarówno w przypadku nieruchomości jak i złota, mogą pojawić się problemy z płynnością. Niemniej jednak każda inwestycja obarczona jest pewnym ryzykiem, a zarówno nieruchomości jak i złoto, wciąż są dość „gorącym” towarem wśród inwestorów.

Ochrona przed inflacją- kupowanie udziałów potężnych firm 

Kupowanie udziałów największych firm, nie tylko z rynku europejskiego, ale także światowego jest dość bezpiecznym krokiem na ochronę oszczędności w dobie szalejącej inflacji. Dlaczego? Odpowiedź jest niezwykle prosta. Firmy te zawsze będą istnieć i zawsze będą zarabiać pieniądze, a także wypłacać należne dywidendy. Warto zauważyć jednak, że wartość rynkowa majątku firm, który notowany jest na giełdzie w postaci akcji, będzie się stale zmieniać. Niewątpliwą zaletą jest jednak to, że przez ten okres i tak uda się utrzymać wartość pieniądza, a dodatkowo będzie można ją zwiększyć. Jeśli więc zostanie wybrany ten sposób na to, by uchronić pieniądze przed inflacją, warto postawić na firmy dosłownie z całego świata np. USA, Europy Zachodniej czy nawet Azji.