Zarządzanie pieniędzmi w czasie inflacji

Historyczna inflacja pożera nasze oszczędności. Aby ochronić skrupulatnie zbierany przez lata kapitał, nie można być bezczynnym. Pieniądze magazynowane na kontach bankowych z dnia na dzień tracą na wartości. Jak skutecznie zarządzać zasobami finansowymi w czasie inflacji? Po jakie aktywa sięgać? Przyjrzyjmy się tematowi z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Zaczynamy!

Złoto inwestycyjne 

Jeśli pragniemy uchronić nasze oszczędności przed inflacją, bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zakup złota inwestycyjnego w Mennicy Polskiej. Pomimo tego, że jest to najlepsza lokata długoterminowa, nic nie stoi na przeszkodzie, by w razie potrzeby wymienić w punktach Mennicy złoto na żywą gotówkę w wybranym przez nas momencie. Taka opcja sprawia, że nasze oszczędności w formie złota inwestycyjnego będą zyskiwać, a nie tracić. Jest to najbezpieczniejszy dostępny instrument finansowy, który jest dokonałą alternatywą dla przetrzymania pieniędzy tracących na wartości na kontach bankowych. 

Obligacje indeksowane inflacją

Ministerstwo Finansów emituje obligacje 4-letnie bądź 10-letnie. Gwarantowane jest stałe oprocentowanie w pierwszym okresie odsetkowym. Oprocentowanie zmienne, zależne od inflacji występuje w kolejnych latach inwestycji. Dla beneficjentów programu Rodzina 500+, dostępne są także obligacje 6-letnie oraz 12-letnie.

Warto także zainteresować się obligacjami zmienno- kuponowymi. Tu jednak należy mieć na uwadze, że łączna wartość kuponów w okresie trwania inwestycji, może być mniejsza od faktycznej inflacji. 

Nieruchomości

Pomimo rosnących cen mieszkań, inwestycja w nieruchomości nadal jest szalenie opłacalna. Nic nie wskazuje na to, by ceny w najbliższych latach miały zmaleć. Wręcz przeciwnie – ceny mieszkań czy domów będą cały czas wzrastać. Jest to więc pewna lokata dużego kapitału, która pozwoli na generowanie zysków a nie strat z pieczołowicie zbieranych oszczędności. Jakby tego było mało, wynajęcie nieruchomości będzie generować dodatkowe dochody.

Pomimo lawinowo rosnącej inflacji, dostępne są na rynku instrumenty finansowe, które pozwalają na ochronę własnej gotówki. Przekonaj się osobiście!.